W związku z pogarszającą się sytuacją pogodową w Polsce, premier Donald Tusk zebrał Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w MSWiA. Spotkanie miało na celu skoordynowanie działań służb w celu zapobieżenia powodziom i zminimalizowania ich potencjalnych skutków. Premier zaapelował o pełną mobilizację i gotowość na ewentualne zagrożenia, podkreślając, że sytuacja pogodowa jest dynamiczna i wymaga stałego monitoringu. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie reagować na zagrożenia.
Podczas posiedzenia Donald Tusk podziękował za dotychczasowe działania służb, w tym za ewakuację obozów harcerskich narażonych na nawalne deszcze. Premier podkreślił, że sytuacja jest pod kontrolą, ale nie można bagatelizować prognoz pogody i należy zachować ostrożność. Przypomniał o doświadczeniach z przeszłości, kiedy to optymistyczne prognozy na krótko przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi wprowadziły w błąd.
Premier Zebrał Sztab Kryzysowy: Działania Wyprzedzające
Premier wyraził oczekiwanie, że służby będą dostarczać precyzyjne informacje na temat potencjalnych zagrożeń. Z tego względu podkreślił, że najważniejsze jest podejmowanie działań wyprzedzających ewentualne dramatyczne zdarzenia. Donald Tusk docenił mobilizację służb oraz wojska w obliczu zagrożenia powodziowego.
Donald Tusk zaznaczył, że sztab kryzysowy będzie spotykał się regularnie w najbliższych dniach, aby na bieżąco koordynować działania w miejscach, gdzie będzie to potrzebne. Premier podkreślił, że najważniejsza jest ostrożność i stosowanie zasady „mądry Polak przed szkodą”. Mamy wszystko, żeby zapobiec negatywnym konsekwencjom opadów.
Kto Zebrał Się na Posiedzeniu Sztabu Kryzysowego?
W środowym posiedzeniu sztabu kryzysowego w siedzibie MSWiA zebrał się szeroki skład przedstawicieli rządu i służb. Oprócz premiera Donalda Tuska, w spotkaniu uczestniczyli m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński, a także szef IMGW i Wód Polskich oraz przedstawiciele służb. Należy dodać, że obecność tak wielu ważnych osób świadczy o powadze sytuacji.
Powodem zwołania sztabu kryzysowego jest załamanie pogody, które trwa od poniedziałku. Nad Polską przetacza się niż genueński Gabriel, który przynosi burze, ulewne deszcze i porywisty wiatr. W ciągu ostatniej doby straż pożarna interweniowała ponad tysiąc razy. W wielu miejscach poziom rzek i zbiorników niebezpiecznie się podniósł. Sprawdź więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo i WP Pogoda.
Prognozy Pogody i Ostrzeżenia
Intensywne opady spodziewane są zwłaszcza na Mazowszu, a także w województwach świętokrzyskim i łódzkim. Spadnie tam od 15 mm do 80 mm deszczu, dlatego służby muszą być w pełnej gotowości. Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski poinformował, że opad powyżej 90 mm zanotowano tylko na jednej stacji meteorologicznej. Na 18 między 90 mm a 500 mm, i na 83 między 50 mm a 20 mm.
Chociaż sytuacja meteorologiczna ma się poprawiać, w czwartek opady przesuną się na wschód Polski, gdzie nadal będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. Spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dyrektor IMGW podkreślił jednak, że sytuacja jest opanowana, a w piątek będą obowiązywać jedynie alerty pierwszego stopnia. Warto zatem śledzić komunikaty i zachować ostrożność, ponieważ premier zebrał sztab kryzysowy, aby zapobiec najgorszemu.