Trwa budowa pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej, która ma zastąpić dotychczasową, na której przebywa Sławosz Uznański-Wiśniewski. To projekt amerykańskiej firmy Axiom Space, która pierwszy moduł nowej stacji zamierza wysłać na orbitę już za dwa lata i to oni budują przyszłość kosmicznych podróży. Polsat News miał okazję zobaczyć, jak wygląda budowa tego kosmicznego obiektu w Houston.
Axiom Space: Serce nowej ery kosmicznej
W ośrodku Axiom Space pracuje około 450 inżynierów. Oni budują, projektują, rozwijają i testują nową stację kosmiczną. To ona stanowi serce działalności firmy. Budowa komercyjnej stacji kosmicznej otwiera nowe możliwości. Daje NASA szansę na wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Matt Ondler z Axiom Space podkreśla, że atutem stacji jest możliwość prowadzenia produkcji w warunkach mikrograwitacji.
Korespondent Polsat News, Tomasz Lejman, był w Houston. Nasza kamera nagrała prace nad modułem drugim nowej stacji. Ma on zostać wyniesiony w kosmos w 2028 roku. Sam obiekt ma rozpocząć działalność już w 2027 roku i będzie stopniowo rozbudowywany.
Doświadczenie ISS fundamentem nowej stacji
Matt Ondler tłumaczy, że korzystają z 25 lat doświadczeń. Związane są one z nieprzerwaną obecnością człowieka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez ten czas zdobyli ogromną wiedzę. Uwzględniają ją w projekcie. Wierzą, że stacja stanie się przestrzenią współpracy. Zarówno dla państw, agencji kosmicznych, jak i firm komercyjnych. Te firmy odkryły potencjał produkcji w kosmosie.
Nowa stacja ma być tańsza. Ma też pozwolić na przeprowadzenie większej liczby eksperymentów. Eksperymenty te ułatwią życie na Ziemi. Możesz zobaczyć zdjęcia Sławosza Uznańskiego z kosmosu i dowiedzieć się więcej o jego misji na ISS.
Komfort i dostępność: Kluczowe aspekty nowej stacji
Jednym z kluczowych założeń jest uwzględnienie ludzkiego doświadczenia, ponieważ to ludzie budują przyszłość kosmosu. Z myślą o astronautach, którzy mogą nie być tak intensywnie szkoleni, chcemy stworzyć przestrzeń bardziej dostępną. Badacz komórek macierzystych będzie mógł przeprowadzić eksperymenty w mikrograwitacji. Osoby z ograniczeniami zdrowotnymi będą mogły uczestniczyć w misjach.
Zadbaliśmy o komfort życia na pokładzie. Mamy nadzieję zaoferować lepsze doświadczenia. Chociażby w kwestii jedzenia. Wszystko po to, by stacja była funkcjonalna i przyjemniejsza do życia. To wszystko dla komfortu ludzi, którzy ją budują i będą z niej korzystać.