Misja kosmiczna to niezwykłe doświadczenie. Wymaga ona jednak skrupulatnego przygotowania. Równie ważna jest specjalistyczna opieka po powrocie na Ziemię. Tutaj kluczową rolę odgrywa lekarz. Poznaj kulisy pracy medyków kosmicznych.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to nie luksusowy hotel. Warunki na orbicie są bardzo skromne. Brakuje tam prywatności. Sanitarne udogodnienia są podstawowe. Mimo to, Alessandro Alcibiade, medyk misji IGNIS, chętnie by tam poleciał. Jest on lekarzem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Sławosz wrócił niedawno z misji Ax-4. Była to pierwsza polska misja technologiczno-naukowa.
Rola lekarza w kosmicznej misji
Alessandro Alcibiade z Europejskiej Agencji Kosmicznej pełnił rolę kluczowego lekarza misji. Jego zadaniem było przygotowanie astronauty do lotu. Monitorował on jego zdrowie podczas pobytu na orbicie. Był również jedną z pierwszych osób obecnych przy lądowaniu Sławosza. Obecnie odpowiada za jego rehabilitację w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii.
Relacja między Alcibiade a Uznańskim-Wiśniewskim opierała się na zaufaniu i szczerości. Pomogła w tym dłuższa niż zakładano kwarantanna. Pozwoliła im lepiej się poznać. Skupili się również na celach misji. Dzięki temu zbudowali silną więź. To niezwykle ważne w tak wymagającym środowisku, jakim jest kosmos.
Powrót na Ziemię i intensywna rehabilitacja
Astronauci od razu po powrocie przechodzą komplet badań medycznych. Pozwalają one ocenić ich stan zdrowia i kondycję. Na tej podstawie tworzy się indywidualny plan rehabilitacji. Wyniki tych badań stanowią także cenne dane bazowe. Służą one do porównania z informacjami zebranymi przed startem oraz na orbicie. Pomagają w zrozumieniu wpływu kosmosu na ludzkie ciało.
Każdy astronauta otrzymuje spersonalizowany program treningów. Obejmuje on fizjoterapię oraz masaże. Ważne są też ćwiczenia o stopniowo rosnącej trudności. Stosuje się również zabiegi ultradźwiękowe w okolicy lędźwiowej. Mięśnie pleców są bowiem szczególnie wrażliwe. Dzieje się tak po znacznie mniejszym obciążeniu w stanie nieważkości. Cały ten proces ma na celu pełną regenerację organizmu.
Dalsze obowiązki po misji
Po regeneracji przychodzi czas na podsumowania. Są to tzw. de-briefingi. Astronauci spotykają się z dyrektorem lotu i szefem misji. Omawiają również jej przebieg z przedstawicielami zespołów. Analizują mocne i słabe strony przedsięwzięcia. Lekarz misji potwierdza, że po powrocie z orbity nie ma czasu na odpoczynek. Praca jest bardzo intensywna nawet po lądowaniu.
Cały proces od startu do pełnej rehabilitacji jest niezwykle złożony. Wymaga on zaangażowania wielu specjalistów. Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie kosmicznej? Przeczytaj więcej na ten temat oraz Zobacz również podobny artykuł. Praca z astronautami to prawdziwe wyzwanie.