Premier Słowacji, Robert Fico, zaskoczył opinię publiczną ogłaszając, że jego kraj nie zablokuje kolejnego, osiemnastego pakietu unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Decyzja ta stanowi znaczącą zmianę w porównaniu do wcześniejszego stanowiska Bratysławy, która aktywnie blokowała ostatnie inicjatywy w tej sprawie. Fico argumentuje, że blokowanie sankcji byłoby sprzeczne z interesami Słowacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie głównej Onetu.
Fico, w nagraniu wideo opublikowanym w czwartek, odwołał się do ludowej mądrości, mówiąc: „kto chce żyć z wilkami, musi razem z nimi wyć”. To zdanie ma symbolizować konieczność dostosowania się do panujących realiów w Unii Europejskiej. Zatem premier Słowacji wydaje polecenie swoim przedstawicielom w UE, aby zatwierdzili osiemnasty pakiet sankcji.
Dlaczego Robert Fico Zmienił Zdanie?
Słowacja do tej pory blokowała przyjęcie najnowszego pakietu sankcji, motywując to sprzeciwem wobec inicjatywy Komisji Europejskiej, która zakłada odejście od importu rosyjskiego gazu do końca 2027 roku. Rząd Ficy uważa plan KE za ideologiczny i wynikający z uprzedzeń wobec Rosji. Jednakże, jak widać, presja międzynarodowa i argumentacja ekonomiczna skłoniły go do zmiany decyzji. Fico dostrzegł, że długotrwałe blokowanie sankcji mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku dla Słowacji.
Spór z Komisją Europejską i blokowanie osiemnastego pakietu sankcji Fico nazwał pierwszym etapem „suwerennej walki o interesy narodowe”. Zapowiedział rozpoczęcie drugiego etapu, którym ma być walka z Brukselą o rosyjski gaz. W tym celu powołano specjalny zespół, który ma pracować nad gwarancjami zaproponowanymi przez KE w tym tygodniu. Jeżeli te gwarancje nie zostaną zrealizowane, Robert Fico nie wyklucza zawetowania kolejnego, dziewiętnastego pakietu sankcji.
Co Dalej z Sankcjami? Stanowisko Roberta Fico
Fico przypomniał, że urzędnicy w Brukseli już pracują nad kolejnym, dziewiętnastym pakietem sankcji, który, jak twierdzi, nie zmieni stanowiska Rosji, ale wymaga jednomyślności, a więc także głosu Słowacji. To pokazuje, że Robert Fico zamierza nadal aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat sankcji i bronić interesów swojego kraju. Jak sam podkreśla, Słowacja jest częścią Unii Europejskiej i dlatego musi brać pod uwagę interesy wspólnoty, ale jednocześnie dbać o własne.
Decyzja Roberta Fico o rezygnacji z blokowania osiemnastego pakietu sankcji na Rosję jest z pewnością ważnym wydarzeniem w polityce europejskiej. Pokazuje ona, jak skomplikowane i wielowymiarowe są relacje między państwami członkowskimi UE, szczególnie w kontekście kryzysu ukraińskiego. Dla przykładu, można przeczytać o najnowszych sankcjach i wpływie sankcji na gospodarkę