Ostatnie dni przyniosły znaczące zmiany w strukturach Grupy Polsat Plus. Zygmunt Solorz, założyciel i właściciel imperium medialnego, został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej. Decyzja ta wywołała natychmiastową reakcję ze strony miliardera, który zapowiada podjęcie zdecydowanych kroków prawnych.
Prawnik Zygmunta Solorza, Radosław L. Kwaśnicki, w oficjalnym oświadczeniu wyraził głębokie niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Podkreślił, że zmiany te są bezprawne i niezgodne ze statutem spółki. Co więcej, zapowiedział natychmiastowe zaskarżenie rzekomo skutecznych decyzji.
Zygmunt Solorz oskarża o „desperacki manewr”
Według prawnika miliardera, odwołanie Zygmunta Solorza to „desperacki manewr wizerunkowy”. Powstał on w odpowiedzi na silne argumenty jego klienta. Prezentowane są one w apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji w Liechtensteinie. Ponadto, ostatnie sukcesy sądowe na Cyprze oraz w Liechtensteinie mogły wpłynąć na tę decyzję.
Sam Zygmunt Solorz postrzega swoje odwołanie jako tymczasowy wybieg. Ma on na celu odwrócenie uwagi od trwającego sporu wokół spółki. Taka sytuacja nie służy bieżącym operacjom firmy. W związku z tym, osoby, które zostały wadliwie umocowane, muszą liczyć się z surową odpowiedzialnością. Dotyczy to działań podejmowanych do czasu orzeczeń sądowych.
Nowe twarze w zarządzie i radzie nadzorczej
Za zmiany odpowiedzialna jest TiVi Foundation, kluczowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. Fundacja odwołała Zygmunta Solorza. Na jego miejsce powołano Daniela Kaczorowskiego na przewodniczącego rady nadzorczej. Ponadto, Mirosław Błaszczyk został zastąpiony przez Andrzeja Abramczuka na stanowisku prezesa spółki.
TiVi Foundation w swoim komunikacie prasowym wskazała, że celem tych roszad jest usprawnienie nadzoru. Dotyczy to kluczowych spółek należących do fundacji. Daniel Kaczorowski objął również przewodnictwo rad nadzorczych Polkomtelu, Netii oraz Telewizji Polsat. Andrzej Abramczuk został także prezesem Polkomtelu.
Daniel Kaczorowski to doświadczony radca prawny. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych kancelariach prawnych. Z kolei Andrzej Abramczuk od 2018 roku pełni funkcję prezesa Netii. Z tą spółką związany jest od 2017 roku. Wtedy dołączył do zarządu jako dyrektor ds. Strategii i Regulacji.
Sytuacja wokół Grupy Polsat Plus jest dynamiczna i z pewnością będzie miała dalszy ciąg w sądach. Spór, w który zaangażowany jest Zygmunt Solorz, może mieć długoterminowe konsekwencje dla przyszłości całego holdingu. Aby dowiedzieć się więcej o tych wydarzeniach, Przeczytaj więcej na ten temat. Zobacz również podobny artykuł.