Home / technologia / Sławosz wraca na Ziemię! UJAWNILI datę i miejsce wodowania kapsuły Dragon [SZOK!]

Sławosz wraca na Ziemię! UJAWNILI datę i miejsce wodowania kapsuły Dragon [SZOK!]

Lot astronautów potrwa około 22 godzin. Wodowanie kapsuły Dragon Grace w Pacyfiku, niedaleko wybrzeża Kalifornii, zaplanowano na wtorek około godziny 11:30 czasu polskiego. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego historycznego wydarzenia!

Powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – aklimatyzacja i dalsze plany

Po powrocie z kosmosu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego czeka okres aklimatyzacji na Ziemi, a także seria szczegółowych testów medycznych. Profesor Grzegorz Wrochna, były prezes POLSA, uważa, że istnieje realna szansa na kolejne misje polskiego astronauty, być może nawet na Księżyc. To ekscytująca perspektywa dla polskiej nauki i eksploracji kosmosu.

Jak opisywała Anna Schneider z NASA, podczas transmisji z Centrum Lotów Kosmicznych im. L. Johnsona w Houston, kapsuła będzie stopniowo obniżać orbitę, aż wejdzie w atmosferę. Następnie otworzą się spadochrony, dzięki którym Dragon Grace łagodnie opadnie do wody w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. To bardzo precyzyjna i skomplikowana operacja.

Przebieg procedury powrotu

Kapsułę wyłowi statek należący do firmy SpaceX. Z jego pokładu helikopter przetransportuje astronautów do Houston. Stamtąd, jak powiedział Sergio Palumberi, kierownik misji Ax-4 z ramienia ESA, rządowy samolot zabierze Uznańskiego-Wiśniewskiego do Europy. To szybki i sprawny transport, który ma na celu zapewnienie astronaucie jak najlepszych warunków po powrocie na Ziemię.

Procedura oddokowania kapsuły od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została szczegółowo opisana przez portal Urania. Po zamknięciu włazów wypompowano powietrze z przestrzeni łączącej kapsułę i ISS oraz odłączono przewody zapewniające komunikację i zasilanie. Następnie sprawdzono szczelność obu włazów i przeprowadzono ostatnią kontrolę systemów kapsuły. By Dragon odłączył się od portu dokowania modułu Harmony ISS, odblokowano 12 haków utrzymujących stabilne połączenie. Proces ten jest niezwykle skomplikowany i wymaga precyzji.

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na ISS

Na ISS, w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych. Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce. Spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie, były też transmitowane w internecie. Możesz dowiedzieć się więcej o misji na stronie POLSA i stronie ESA.

Astronauci misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, pożegnali się w niedzielę z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. — ISS to przykład pięknej współpracy międzynarodowej — powiedział w trakcie pożegnania polski astronauta. Po powrocie na Ziemię, Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Zobacz także:

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *