Janusz Wiśniewski zmarł w sobotę. Informację przekazał Teatr Nowy w Poznaniu. „Reżyser teatralny, scenograf, autor grafik, rysunków i plakatów, twórca teatru autorskiego (…). Bliskim Artysty przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia” – wskazano w oświadczeniu teatru. Niewątpliwie był to człowiek o wielu talentach.
Kim był Janusz Wiśniewski? Krótka biografia
Urodził się w 1949 roku. W latach 70. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studia te bez wątpienia ukształtowały jego artystyczną wizję.
„Pod koniec lat 80. reżyser wraz z częścią aktorów Teatru Nowego przeniósł się do Warszawy, zakładając własną grupę – Zespół Teatralny Janusza Wiśniewskiego im. św. Józefa – i tworząc z nią dwa spektakle. W kolejnych latach reżyserował głównie w Niemczech i na polskich scenach operowych. W 2003 roku powrócił do Poznania jako dyrektor Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego” – wskazuje w komunikacie Teatr Nowy. Funkcję tę pełnił do 2011 roku. Jego powrót do Poznania był ważnym momentem dla lokalnej sceny teatralnej.
Ostatnie lata i zasługi Janusza Wiśniewskiego
Następnie Janusz Wiśniewski kontynuował swoją drogę twórczą na scenach w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Jego ostatnim przedstawieniem były „Dziady” zrealizowane w Teatrze Polskim w Warszawie w 2019 roku. Ostatnie dzieło artysty to dowód jego nieustającej pasji.
W 2011 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Oznacza to, że jego wkład w polską kulturę został doceniony. Janusz Wiśniewski na zawsze pozostanie w pamięci miłośników teatru.
Janusz Wiśniewski już NIE tworzy. Co dalej z polskim teatrem?
Fakt, że Janusz Wiśniewski już NIE tworzy, jest ogromną stratą dla polskiego teatru. Jego unikalny styl i wizja na zawsze wpisały się w historię polskiej sceny. Jednakże, jego dzieła będą inspirować kolejne pokolenia artystów. Wpływ jego twórczości będzie odczuwalny jeszcze przez długi czas.
Choć Janusz Wiśniewski już NIE żyje, jego pamięć pozostanie żywa w sercach tych, którzy go znali i podziwiali jego twórczość. Możesz dowiedzieć się więcej o jego życiu na Encyklopedii Teatru Polskiego oraz o jego twórczości na Culture.pl.