Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, niedawno wypowiedział się na temat ważności ostatnich wyborów prezydenckich. Jego słowa rzucają nowe światło na trwające dyskusje. Minister Bodnar podkreślił, że mimo pewnych nieprawidłowości, końcowy wynik wyborów nie jest zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się zgodnie z planem.
W opublikowanym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Bodnar odniósł się do wątpliwości. Dotyczyły one braku stwierdzenia ważności wyborów. Problem ten miał wynikać z braku odpowiednio ukonstytuowanego organu Sądu Najwyższego. Wysłał on list do Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. W piśmie tym wskazał kilkanaście zarzutów. Kwestionowały one procedurę przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Wątpliwości i Rola Marszałka Sejmu
Marszałek Hołownia, pomimo tych zastrzeżeń, zamierza zwołać Zgromadzenie Narodowe. Kieruje się on domniemaniem ważności wyborów prezydenckich. Adam Bodnar zaznaczył, że jego rola w tej sprawie dobiegła końca. Minister wyjaśnił, że jego zadanie ograniczyło się do przedstawienia listu. Nie ma on wpływu na polityczne decyzje marszałka. Zaprzysiężenie prezydenta zostało już ogłoszone. Wszystko wskazuje na to, że do niego dojdzie.
Trwające ponowne przeliczanie głosów ma zakończyć się w przyszłym tygodniu. Te działania są kluczowe dla transparentności procesu. Opinie ekspertów, takich jak profesor Jacek Haman i profesor Andrzej Torój, były brane pod uwagę. Zostały one przedstawione na potrzeby prokuratorskiego postępowania. Wskazywały one na występowanie anomalii. Jednakże, anomalie te nie miały istotnego wpływu na końcowy wynik. Nie zakłócały one ogólnego rezultatu wyborów prezydenckich.
Konieczne Zmiany w Kodeksie Wyborczym
Bodnar został również zapytany o potrzebę zmian w Kodeksie wyborczym. Podkreślił, że zmiany są konieczne. Powinny one jednak dotyczyć technicznych aspektów. Mowa tu o zagadnieniach rozpatrywania protestów. Chodzi też o przeliczanie głosów czy orzekanie o ważności wyborów. Takie modyfikacje rozwiałyby przyszłe wątpliwości. Byłoby to korzystne dla kolejnych elekcji. Minister stanowczo sprzeciwia się zmianom o charakterze politycznym.
Nieodpowiednie byłoby wprowadzanie zmian dotyczących tworzenia koalicji. Także progi wyborcze nie powinny być modyfikowane na tym etapie. Są to kwestie o ściśle politycznym znaczeniu. Wprowadzanie ich teraz byłoby sprzeczne ze standardami demokratycznymi. Debatę na temat tych zmian powinien podjąć Senat. To tam powinny być wypracowane rozwiązania. Te rozwiązania mają usprawnić proces wyborczy.
Podsumowując, choć pewne nieprawidłowości miały miejsce, nie wpłynęły one na ostateczny wynik wyborów. Konieczne są jednak reformy Kodeksu wyborczego. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości przyszłych procesów. Chcesz dowiedzieć się więcej o procesach wyborczych? Przeczytaj więcej na ten temat. Interesują Cię inne aspekty polskiego prawa? Zobacz również podobny artykuł.