Jak donosi irańska agencja informacyjna Mehr, iran zarekwirował zagraniczny tankowiec w Zatoce Omańskiej. Prezes Sądu Najwyższego prowincji Hormozgan, Mojtaba Ghahremani, poinformował o zajęciu jednostki, jednak nie sprecyzował, do jakiego państwa ona należy. Irańskie władze oskarżają załogę o przemyt aż 2 milionów litrów paliwa. Ponadto, zatrzymano 17 członków załogi.
Sprawa budzi ogromne emocje i rodzi pytania o przyszłość żeglugi w regionie. **To kolejna tego typu akcja w ostatnim czasie, która podsyca napięcia międzynarodowe.**
Szczegóły zajęcia tankowca przez Iran
Ghahremani oświadczył, że iran kontynuuje monitorowanie i nadzór podejrzanych ruchów przemytników paliwa na wodach granicznych kraju w Zatoce Omańskiej. Funkcjonariusze skontrolowali zagraniczny tankowiec, a ponieważ nie posiadał on odpowiednich dokumentów prawnych dotyczących ładunku, przystąpiono do jego zatrzymania. Zarzut? Przewóz 2 milionów litrów przemycanego paliwa.
Postępowanie przygotowawcze rozpoczęto w odpowiednich organach w mieście Jask, a dochodzenie sądowe jest w toku. Sędzia poinformował, że 17 osób, w tym kapitan i załoga tankowca, zostało zatrzymanych w ramach postępowania wyjaśniającego i pozostaną w areszcie do czasu zakończenia śledztwa.
Co dalej ze sprawą?
Irańskie władze obecnie gromadzą dowody, aby ustalić dokładną objętość ładunku paliwa. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych, a także weryfikowana jest dokumentacja statku. Organy sądowe mają ogłosić wyniki po zakończeniu śledztwa. Zatem, sprawa jest rozwojowa i wymaga dalszego monitoringu.
Prezes Sądu Najwyższego podkreślił, że działania przemytników paliwa, którzy we współpracy z cudzoziemcami próbują ograbić kapitał iranu, nie pozostaną ukryte. **Kara dla sprawców takich przestępstw, jeśli zostaną udowodnione, będzie zdecydowana i bezlitosna.**
Groźba zamknięcia cieśniny Ormuz przez Iran
Warto przypomnieć, że jeszcze w czerwcu iran groził zamknięciem cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku eksportu ropy z Zatoki Perskiej. Przepływa przez nią aż jedna piąta światowych dostaw tego surowca. Decyzja miała być odpowiedzią na amerykańskie ataki na irańskie zakłady wzbogacania uranu. Wojskowi przekonywali, że decyzja o zamknięciu cieśniny „zostanie podjęta, gdy zajdzie taka potrzeba”. Możemy przeczytać więcej o tym na stronie Onetu oraz na stronie WP.
**Zamknięcie cieśniny Ormuz mogłoby mieć katastrofalne skutki dla globalnej gospodarki.** Zatem, sytuacja w regionie jest bardzo napięta i wymaga pilnego rozwiązania. Iran, poprzez swoje działania, pokazuje siłę i determinację w obronie swoich interesów.