Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę na portalu X: „Podpisałem dziś dwa kolejne wnioski o uchylenie immunitetów, związane z ekscesami pana Grzegorza Brauna. Jutro zostanie im nadany urzędowy bieg”. Oznacza to, że sprawa Grzegorza Brauna nabiera tempa i może mieć poważne konsekwencje prawne.
Grzegorz Braun i utrata immunitetu?
Jak dodał szef MS, pierwszy wniosek dotyczy Brauna bezpośrednio i trafi do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli. Wymienił, że związany jest z czterema czynami lidera Konfederacji Korony Polskiej. Chodzi o kradzież zuchwałą flagi Ukrainy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, zniszczenie organizowanej przez Klub Lewicy wystawy poświęconej społeczności LGBT+ w holu głównym Sejmu, publiczne pomówienie w czasie debaty prezydenckiej organizatorów akcji 'Żonkile’ upamiętniającej wybuch Powstania w getcie warszawskim oraz kradzież zuchwałą flagi UE z holu resortu przemysłu. Decyzja o uchyleniu immunitetu może otworzyć drogę do postawienia Brauna przed sądem.
Jak przypomniał minister Bodnar, w ostatnim z wymienionych zdarzeń z Braunem współdziałał także poseł na Sejm Henryk Fritz z jego ugrupowania i to właśnie jego dotyczy drugi z wniosków. W czwartek ma się on znaleźć na biurku marszałka izby niższej Szymona Hołowni. To pokazuje, że sprawa dotyczy nie tylko jednego polityka, ale szerszego grona osób.
Konsekwencje ekscesów i lekceważenia prawa
„Ekscesy posła Grzegorza Brauna są obrazem ostentacyjnego lekceważenia norm prawnych i społecznych oraz demokratycznych reguł funkcjonowania państwa. Zachowania te nie pozostaną bezkarne” – zapewnił Bodnar. Adam Bodnar podkreśla, że tego typu zachowania nie mogą być tolerowane i muszą spotkać się z odpowiednią reakcją prawną.
Minister podkreślił też, że będzie to już trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Braunowi. W sumie grozi mu odpowiedzialność karna za 17 przestępstw. Zapowiedział również, że do końca miesiąca do sądu trafi akt oskarżenia dotyczący europosła ws. gaszenia świec chanukowych w Sejmie w grudniu 2023 roku. W tej sprawie immunitet Brauna w Parlamencie Europejskim został wcześniej uchylony. W kontekście tych informacji, przyszłość polityczna Grzegorza Brauna wydaje się być bardzo niepewna.
Co dalej z immunitetem?
Decyzja o uchyleniu immunitetu należy teraz do odpowiednich organów – Parlamentu Europejskiego i Sejmu. To one zadecydują, czy Grzegorz Braun i Henryk Fritz zostaną pozbawieni ochrony, jaką daje im immunitet. Koniec końców, to sądy rozstrzygną o ich winie lub niewinności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działa Sejm lub Parlament Europejski, to zapraszamy do odwiedzenia ich stron.
Sprawa Grzegorza Brauna i jego immunitetu to ważny test dla polskiego systemu prawnego i dla instytucji demokratycznych. Pokazuje, że nikt nie stoi ponad prawem i że każdy, niezależnie od pozycji, musi ponosić konsekwencje swoich czynów.