Home / Polityka / Dyrektor francuskiego giganta zbrojeniowego: Niewygodne powiązania z Kremlem

Dyrektor francuskiego giganta zbrojeniowego: Niewygodne powiązania z Kremlem

Henri Edouard Proglio to wpływowa postać. Jest cenionym członkiem francuskiej elity. Obecnie pełni funkcję dyrektora w Dassault Aviation. To kluczowa firma zbrojeniowa. Dostarcza ona broń Ukrainie. Jednak Proglio ma głębokie powiązania z Rosją. Doradza on rosyjskiemu prezydentowi. Współpracuje z oligarchami objętymi sankcjami. Jego działania budzą poważne obawy. Mogą zagrozić bezpieczeństwu Europy.

Proglio urodził się w 1949 roku. Od lat zajmuje wysokie stanowiska. W latach 2009-2014 kierował Electricite de France (EDF). To francuski gigant energetyczny. Już wtedy jego rosyjskie powiązania wzbudzały kontrowersje. Był przedmiotem wielu dochodzeń. Mimo to utrzymywał swoją pozycję. Ma szerokie kontakty we francuskich kręgach. Łączą go z Nicolasem Sarkozym i Emmanuelem Macronem.

We wrześniu 2023 roku jego dom przeszukano. Miało to miejsce w ramach śledztwa. Zarzuty dotyczyły korupcji i nadużyć. Chodziło o kontrakty bez przetargu. Podejrzenia wzrosły po znalezieniu gotówki. W skrytce bankowej znaleziono 300 tysięcy euro. Prokuratura wniosła o karę. Ostatecznie jednak Proglio i EDF zostali uniewinnieni.

Rosyjskie powiązania francuskiego dyrektora

Jako szef EDF, Proglio intensywnie angażował się w projekty z Rosją. W 2010 roku podpisano umowę z rosyjskim operatorem energetycznym. Była to firma OJSC Holding MRSK. Następnie, w 2011 roku, EDF nabyło udziały w gazociągu South Stream. W ceremonii uczestniczył Władimir Putin. Współpraca z Rosatomem trwała najdłużej. Rozpoczęła się ona w 2010 roku. Francuski dyrektor dołączył do zarządu Rosatomu. Zajmował się tam projektami międzynarodowymi. Uzasadniał to dostawami turbin Arabelle.

W 2014 roku Proglio odszedł z EDF. Objął stanowisko prezesa w Thales. To konglomerat obronny. Jego rosyjskie związki stały się problematyczne. W 2015 roku Emmanuel Macron naciskał na zerwanie tych kontaktów. Jednak Proglio podjął inną decyzję. Wybrał Rosję zamiast Francji. Zrezygnował z funkcji w Thalesie w maju 2015 roku. Pomimo tego, zachował powiązania z Dassault Aviation.

Biznes z Kremlem po inwazji

Nawet po inwazji Rosji na Ukrainę, Proglio kontynuował działalność. Prowadzi trzy spółki w Rosji. Są to firmy doradcze. Zarządza nimi osobiście. Beneficjentami są on lub jego rodzina. Firmy te wygenerowały znaczne przychody. Od 2022 roku zarobiły ponad 633 miliony rubli. To równowartość ponad 29 milionów złotych. Większość tych środków klasyfikuje się jako „inne wpływy”.

Od 2013 roku Proglio zasiada w zarządzie ABR Management. To spółka akcyjna. Powstała z udziałem bliskich współpracowników Putina. Należą do nich Jurij Kowalczuk i Nikołaj Szamalow. ABR Management jest postrzegana jako „fundusz rezerwowy Kremla”. Jego aktywa są powiązane z Bankiem Rossija. Kowalczuk i Kliszin są objęci sankcjami. Nie przeszkodziło to jednak francuskiemu dyrektorowi. Nadal z nimi współpracował. Zarobił na tym znaczne sumy. Wydatki na wynagrodzenia w latach 2022-2024 wyniosły ponad 5 milionów złotych.

Ponadto, Proglio nadal współpracuje z Rosatomem. Jest członkiem zarządu Akkuyu Nuclear Anonim Sirketi. Ta spółka buduje elektrownię jądrową w Turcji. Jest ona w całości własnością Rosatomu. Dane lotnicze potwierdzają jego podróże. Często odwiedza Rosję. Był tam w dniu inwazji. Regularnie lata do Moskwy.

Dyrektor na rozdrożu interesów

Proglio łączy swoją rolę w funduszu Kremla z kierowniczym stanowiskiem. Jest nim dyrektor w Dassault Aviation. Zajmuje to stanowisko od kwietnia 2008 roku. Jest niezależnym dyrektorem. Przewodniczy też komitetowi audytu. Dassault Aviation produkuje samoloty wojskowe. Do jej produktów należą myśliwce Rafale i Mirage 2000. Firma ma ponad 1000 samolotów bojowych w użyciu. Posiada też 27% udziałów w Thalesie. To kolejny gigant obronny. Francja dostarcza broń Ukrainie. Wśród dostaw są produkty Dassault Aviation i Thalesa. Możesz przeczytać więcej o firmach zbrojeniowych pod tym linkiem oraz dowiedzieć się o analizie geopolitycznej pod tym adresem.

W 2014 roku gazeta „Liberation” ujawniła spotkanie Proglia. Spotkał się on z Siergiejem Naryszkinem. Naryszkin był wtedy objęty sankcjami. Obecnie kieruje rosyjskim wywiadem. Te powiązania biznesowe stanowią poważny konflikt interesów. Francja wspiera Ukrainę. Dostarcza jej sprzęt wojskowy. Tymczasem osoba nadzorująca audyt tych firm ma związki z Kremlem. To stwarza realne zagrożenie. Podważa to wiarygodność europejskiego bezpieczeństwa.

Zobacz także:

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *