Ambasada Ukrainy w Polsce stanowczo zareagowała na dezinformację. W ostatnich dniach w sieci krążyło zmanipulowane nagranie. Towarzyszyły mu wpisy dotyczące wystąpienia ambasadora Wasyla Bodnara. Uroczystości w Chełmie upamiętniały ofiary zbrodni wołyńskiej. Wielu internautów oburzyła fałszywa informacja. Sugerowała ona, że ambasador przemawiał tylko 10 sekund.
Te nieprawdziwe doniesienia wywołały falę negatywnych komentarzy. Ukraińska ambasada szybko zareagowała na te manipulacje. Podkreślono, że rozpowszechniane treści są nieprawdziwe. Wskazano na ich manipulacyjny charakter. Dotyczyły one przemówienia ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyla Bodnara.
Dezinformacja w sieci i faktyczne wystąpienie
W internecie pojawiły się wpisy oskarżające ambasadora. Twierdzono, że jego przemówienie w Chełmie trwało zaledwie 10 sekund. Dołączono do nich nagranie. Miało ono rzekomo pokazywać tę sytuację. Wideo pochodziło z Telewizji Republika. Całość materiału trwała 16 sekund. Po krótkiej zapowiedzi prezentera, ambasador Wasyl Bodnar wypowiadał tylko kilka słów. Dziękował i żegnał się.
To nagranie szybko zyskało popularność. Wygenerowało dziesiątki tysięcy wyświetleń. Wywołało oburzenie wśród internautów. Pojawiły się liczne antyukraińskie komentarze. Materiał ten trafił także na inne profile. Dziennikarze jednej ze stacji zweryfikowali te fałszywe informacje. Wyjaśnili, jak było naprawdę.
Rola Ambasady i prawdziwy przebieg wydarzeń
Obchody odbyły się 11 lipca 2025 roku. Był to Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa. Upamiętniono 82. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu. Wydarzenie miało miejsce w Chełmie. Nagranie rozpowszechniane w sieci było jedynie wyciętym fragmentem. Pochodziło z programu telewizyjnego. W rzeczywistości przemówienie ambasadora było znacznie dłuższe.
Wasyl Bodnar podziękował za zaproszenie. Nazwał uroczystość „smutną, ale bardzo potrzebną”. Podkreślał konieczność otwartej rozmowy o historii. Mówił o nazwaniu zbrodni zbrodnią. Wspomniał o potrzebie przeprosin. Zaznaczył też potrzebę czczenia pamięci ofiar. Dotyczyło to ofiar po obu stronach granicy. Ambasador wspomniał o ekshumacjach w Puźnikach. Podkreślił również potrzebę dialogu ekspertów. Wskazał na rolę polskich i ukraińskich historyków.
Ważność sprawdzonych źródeł
Ambasador Bodnar zareagował na fałszywe doniesienia już 13 lipca. Uczynił to na platformie X. Przeprosił za konieczność zabrania głosu. Potwierdził, że krążące informacje są nieprawdziwe. Podziękował prezydentowi Chełma za zaproszenie. Cieszył się z możliwości przemówienia. Był obecny prezydent elekt Karol Nawrocki. Ambasador wyraźnie zaznaczył, że jego przemówienie trwało około 10 minut. Dodał, że media posiadają pełne nagranie.
Sama ambasada podkreślała znaczenie korzystania z rzetelnych źródeł informacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku tematów wrażliwych. Do swojego oświadczenia dołączyli link do tekstu TVN24. Ten artykuł weryfikował nieprawdziwe informacje. Działania dezinformacyjne wymagają szybkiej reakcji, co pokazała ambasada. Więcej informacji znajdziesz na stronach o mediach oraz o polityce międzynarodowej.