W ostatnich dniach na politycznej arenie pojawił się istotny list. Jego autorem jest minister sprawiedliwości i prokurator generalny, **Adam Bodnar**. List ten został skierowany do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. Porusza on kluczowe kwestie dotyczące wyborów prezydenckich oraz procedur związanych z ich ważnością. Cała sprawa wywołała spore zainteresowanie opinii publicznej.
Wątpliwości Prawne Wokół Wyborów
W swojej korespondencji **Adam Bodnar** szczegółowo wskazał na liczne „nieprawidłowości i wątpliwości prawne”. Dotyczyły one procesu rozpoznawania protestów wyborczych. Ponadto odnosiły się do stwierdzenia ważności samych wyborów prezydenckich. Minister wymienił aż dwanaście konkretnych punktów, które budzą jego zastrzeżenia. Podkreślił, że te kwestie miały miejsce w trakcie procedury prowadzonej przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Mimo że marszałek Hołownia zwołał Zgromadzenie Narodowe, by zaprzysiąc prezydenta elekta Karola Nawrockiego, **Adam Bodnar** uważa, że marszałek powinien być świadomy tych nieprawidłowości. Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego zaplanowano na 6 sierpnia 2025 roku. Minister zaznacza wagę wyborów prezydenckich. Dlatego pełna przejrzystość jest niezbędna. Marszałek Sejmu odniesie się do treści listu podczas najbliższego posiedzenia izby. To posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 22-25 lipca.
Reakcja Kancelarii Sejmu i Data Zaprzysiężenia
Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu odpowiedziało na zapytanie Polskiej Agencji Prasowej. Potwierdziło, że Szymon Hołownia odniesie się do listu. Marszałek uczyni to w przyszłym tygodniu, podczas zaplanowanego posiedzenia Sejmu. Kancelaria Sejmu przypomniała również, że data zaprzysiężenia prezydenta elekta pozostaje niezmieniona. Jest to 6 sierpnia 2025 roku. **List Adama Bodnara** nie wpłynie na to. Marszałek Hołownia już wcześniej zwołał Zgromadzenie Narodowe w tym celu.
Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
Ważnym elementem listu jest stanowisko ministra wobec Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP). **Adam Bodnar** stwierdził, że w świetle Konstytucji RP oraz prawa Unii Europejskiej, IKNiSP nie może być uznana za sąd. To bardzo poważne zarzuty. Ponadto Izba podjęła uchwałę stwierdzającą ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta 1 lipca. Stało się to, zanim rozpoznano wszystkie protesty wyborcze. To budzi kolejne wątpliwości natury prawnej. Oprócz tego, minister zwrócił uwagę na łączenie protestów do wspólnego rozeznania. To również jest problemem. Niektóre protesty zostały oddalone bez należytego rozpoznania. Co więcej, w jednej sprawie w ogóle nie doszło do rozpoznania protestu wyborczego.
Trwające Postępowania i Dalsze Kroki
Minister sprawiedliwości poinformował również o toczących się postępowaniach. Dotyczą one naruszeń procedury wyborczej w wyborach prezydenckich. Obecnie prowadzone jest 17 śledztw. Prokuratorzy przeprowadzają w ich ramach oględziny kart do głosowania. Analizują także protokoły głosowania. Czynności te obejmują łącznie 249 obwodowych komisji wyborczych. Wspomniano również o innych nieprawidłowościach natury formalnej. Cała sytuacja wymaga dalszego monitorowania. Więcej informacji znajdziesz na stronach poświęconych prawu wyborczemu oraz w serwisach informacyjnych.